Kültür Ve Etkinliklerimiz

Bornova Belediyesi Bornova Sivil Toplum Kuruluşları Buluşmasında Bornova İşitme Engelliler Spor Külübü Başkanı Soner ASLAN Tüm  Engellilerin yaşadığı sorunlar ile ilgili  konuşmasını yaptı.

soner aslan

“DOSTLUK VE SPOR ENGEL TANIMAZ”

10-16 Mayıs Engelliler Haftası etkinlikleri çerçevesinde “DOSTLUK VE SPOR ENGEL TANIMAZ” sloganıyla 08.05.2016 Pazartesi Günü Bornova Belediyesine ait halı sahasında futbol maçı etkinliği gerçekleştirildi…

futboll

Türk Müziği Topluluğu – Koro Çalışma Ekiplerimiz

27072769_10159833229785291_3746463037682825320_n

Şair Yazar ortamına, Tanışmak güzeldir

kitap

Bornova işitme engelliler spor kulübü Derneği ve Bornova Halk Eğitim İşaret dili kursumuz Devam ediyor

işaret işaret2

GİYİM KAMPANYASI
Her yıl hayata geçirilen soğuk günlerde ”Çocuklar Üşümesin” yardım kampanyasına bu yılda aynı şekilde devam ediyoruz.
(Para yardımı kabul etmiyoruz.çocuklara Atkı, bere, mont gibi giysileri kabul ediyoruz. Yardıma bulunacak olanlar Bornova İşitme Engellier Spor Kulübü Derneğimize teslim edebilirler.

25289563_10159649715530291_4201418848839096826_n

İşitme engelliler için şarkı söyleyecekler ‘Sesimi Duymak İstiyorum’ kampanyası kapsamında 28 Haziran’da verecekleri konserin hazırlıklarını sürdüren Bornova İşitme Engelliler Spor Kulübü Türk Halk Müziği Korosu, elde edecekleri gelirle dar gelirli işitme engelli çocuklara cihaz alınmasını amaçlıyor.

Bornova İşitme Engelliler Spor Kulübü Dernek Başkanı Soner Aslan, devletin cihazın maliyetini tamamını karşılamadığını belirterek “Çocuklarımız kuş sesini, rüzgar sesini duysun, eğitim hayatlarında zorlanmasınlar. Tüm işitme engelli vatandaşlarımıza bu cihazın ücretsiz verilmesini istiyoruz” dedi. İzmir’de 5 yaşındayken geçirdiği menenjit hastalığı nedeniyle yüzde 68 işitme kaybıyla hayatına devam eden Soner Aslan (42), 2008 yılında adım attığı Bornova İşitme Engelliler Spor Kulübü’nde başkan oldu. İşitme engellilerin hayatın içinde daha fazla yer alması için birçok sportif faaliyet yürüttüklerini dile getiren Soner Aslan, 150 üyeleri bulunduğunu, ortak sorunların çözümü için birlikte mücadele verdiklerini belirtti. İşitme engelli sporculardan oluşan basketbol, futbol ve voleybol takımlarının başarı üzerine başarı ekleyerek pek çok kupa kazandığını anlatan Aslan, “Derneğimiz 2007 yılında kuruldu. Sportif faaliyetlerin yanı sıra işitme engelli üyelerimizin işaret dili eğitimi, koro çalışmaları gibi faaliyetlerini sürdürüyoruz. Amacımız işitme engellileri hayatın içine katmak” dedi. ‘CİHAZ OLMASA NE DUYABİLİRİM NE KONUŞABİLİRİM’ İşitme kaybının bebeklikten yaşlılığa kadar olan her dönemde görülebildiğini ve günlük yaşamı doğrudan etkilediğini belirten Soner Aslan, işitme engeli geç teşhis edilen bebeklerin sesleri duymadığı için konuşma becerisinin de gelişmediğini ifade etti. Aslan şöyle konuştu: “Ben yüzde 68 işitme kaybıyla tek cihaz kullanıyorum. Devlet, yönetmeliğe göre işitme cihazlarının bir kısmını karşılıyor. İşitme cihazım olmazsa ben ne duyabilirim, ne konuşabilirim. 4 bin lira tutarındaki cihazımın yönetmeliğe göre 650 TL’si devlet tarafından karşılandı. Ama devlet iki kulağıma da vermiyor. Bu cihazın kullanım ömrü ortalama 5 yıl. Çünkü teknoloji ilerliyor ve yenileri üretiliyor. Fiyatları ortalama 2 binden başlıyor, 10 bin liraya kadar yükseliyor. Çocuklarımız kuş sesini, rüzgar sesini duysun, eğitim hayatlarında zorlanmasınlar. Tüm işitme engelli vatandaşlarımıza bu cihazın ücretsiz verilmesini istiyoruz.”

‘CİHAZLA KUŞ SESİNİ, AĞLAMA SESİNİ DUYUYORUM’

 

 

Soner ASLAN
Bornova İ.E.S.K. Derneğin Başkanı